Fail سریع خوب است

یکی از مزایای سوییچ کردن به روش چابک، رویارویی سریع با شکست است (منظور از شکست احتمال دارد به جایی برسید که کل پروژه تعطیل شود) برای روشن شدن مطلب ,  در مورد نحوه کار پروژه های waterfall فکر کنید. نیازهای کسب‌کار به ویژگی نرم افزار تبدیل می شود. تیم توسعه این ویژگی ها را بررسی و شروع به طراحی و ساخت نرم افزار می کند. چند ماه بعد گروه توسعه با جلال و شکوه و طی مراسم شیرینی خورانی نرم افزار را به مشتری نشان می دهند .
 تاریخ نشان داده است که معمولا این شادی به طول نخواهد انجامید به دلیل اینکه بعضی از بخش ها آن طوری نیست که مشتری درخواست کرده بود و یا اصلا آن طور بود که مشتری درخواست کرده بود ولی مشتری هم اشتباه کرده بود و نیاز مشتری برآورده نشده است. نرم افزار و یا بخشی از نرم افزار با شکست روبرو شده است . شما دو راه حل دارید : 1- بازنویسی , که هزینه زیادی دارد 2- بی‌خیال شدن پروژه و قبول ضرر و زیان.

همانطور که در قسمت آموزش اسکرام عرض کرده بودم ,  در این متدلوژی نرم افزار به بخش هایی تقسیم می شود که نتیجه هر بخش به صورت جداگانه به حالت Demo به مشتری ارایه می شود و مشتری مشکلات هربخش را کشف و به تیم توسعه اطلاع می دهد .  معمولا هر 3 هفته یک بار که اسپرینت تمام می شود به مشتری دموی نرم افزار داده می شود ,  و این که مشکلات 3 هفته را رفع کردن راحتر و کم هزینه تر از رفع مشکلات نرم افزاری 6 ماهه می باشد .

از مشتری و یا اصلاحا صاحب محصول (Product Owner) نترسید,  هر Sprint که تمام شد ,  به او اجازه دهید تا نرم افزار را استفاده نماید و مشکلات را به شما بازتاب دهد و اینگونه است که Agile شکل می گیرد .

درباره اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.