Agile شدن در 4 مرحله

پروسه چابک شدن را می توان در 4 مرحله انجام داد  ولی قبل از پرداخت به این مسئله جا دارد که عرض نمایم , Agile شدن از آنچکه به نظر می آید , بسیار مشکل تر می باشد . Agile همانند تغییرات اساسی  دیگر ,  زمان بر و هزینه بر و مشکل می باشد . Agile مانند یک زبان برنامه نویسی نیست که مثلا تا دیروز با ASP کار میکردیم و اگر بخواهیم با PHP کار کنیم ,  با چند تا برنامه نویس جدید مشکل حل خواهد شد . در فرآیند چابک شدن ,  همه چیز تغییر می کند دقیقا مانند عوض شدن وزیر یک وزارتخانه (وقتی وزیری عوض می شود ,  از آبدارچی تا خود وزیر عوض می شود ولی این مورد برای مقایسه مد نظر ما نمی باشد ,  مورد اصلی این است که اگر وزیر قبلی راستی بود ,  وزیر فعلی چپی خواهد شد و بالعکس. یعنی تفکراتی در خلاف هم و به عبارتی دیگر تفکری جدید در سازمان موجود ) . مسئله اصلی در فرآیند چابک شدن , تغییر تفکرات است  از مدیریت  گرفته تا برنامه نویس سطح چندم .http://blog.irscrum.com/wp-content/uploads/2010/05/governancetool02.jpg?w=359

هر تغییر تفکری بسیار سخت و زمان بر می باشد . بعضی انسان ها بسیار در مقابل تغییرات مقاومت می کنند و تغییر در چنین انسان هایی مشکل می باشد (کتاب “چه کسی پنیر مرا جابجا کرد” پیشنهاد می شود). اگر پروسه تغییر چابک شدن و یا باصلاح انتقال به چابک درست انجام نشود ,  نتیجه سوء ای در پی خواهد داشت . به یک نمونه در مورد انتقال اشتباه به چابک می توانید در این آدرس دست بیابید .

برای چیره گی به این سختی و انتقال بهتر به دنیای چابک و چابک شدن پیشنهاد من استفاده از مربی یا معلم چابک (Agile Coach) است . بدلیل اینکه او بهتر از شما می تواند این انتقال را انجام بدهد . نفش Agile Coach و سازمان در تمام مراحل انتقال به Agile  به صورت زیر می باشد :

 • فهمیدن

این بخش توسط مربی و یا سازمان انجام می شود . در این مرحله وضعیت فعلی سازمان تحلیل و بررسی می شود  و در واقع کشف می شود که چرا باید اصلا سازمان چابک شود . در صورت پی بردن به لزوم استفاده از Agile  در قدم بعدی متد مورد استفاده (اسکرام , XP , کریستال و…) تعیین می شود .

 • آموزش

در این مرحله نیروی کار و مدیران توسط مربی و یا متخصصین Agile مورد آموزش قرار می گیرند . در اولین قدم آموزش ,  ارزشهای چهارگانه توسعه چابک و بعد  12 اصل توسعه نرم افزار چابک تدریس و یاد داده می شود. منظور از یاد دادن فقط تکرار طوطی وار بیانیه چابک نیست ,  بلکه باید همه اعضای تیم و سازمان کاملا این مفاهیم را درک نمایند و کاملا به آن پایبند شوند. در قدم بعدی روش (اسکرام , XP , کریستال و…) انتخاب شده در طی جلسات و کارگاههای آموزشی گوناگون  یاد داده می شود . (در این مرحله می توان حتی Product Owner ها را هم آموزش داد).

 • اجرا کردن

سخت ترین مرحله Agile همین مرحله می باشد . در همین باب شاعر می فرماید : “Agile بسیار راحت است اما اجرا کردنش بسیار مشکل می باشد ” . بدلیل اینکه همه چیز در اجرا کردن Agile تازه و جدید و اصلا متفاوت با روش های قدیمی می باشد ,  تیم کمی با مشکل مواجه خواهد شد . در این مرحله Coach نقش بسزایی را بازی خواهد کرد . (البته در این پست نمی خواهم Coach بودن را تدریس کنم  و از توضیح اضافی این بند خودداری می کنم ). اما سازمان مربوطه هم در مقابل Coach در این مرحله وظایفی دارند : 1- تیم باید خوش بین باشد 2- بعضا شکست ها اجتناب ناپذیرند ولی نکته مهم این است که تیم از آنها درس جدیدی را یاد بگیرد 3- بعضی از جلسات و کارها شاید مسخره به نظر برسد ولی اعتماد بکنید زیرا آنها کار خواهند کرد .

 • بازبینی و تصحیح

تیم باید حتما و دوباره حتما Retrospective را انجام بدهد . زیرا تیم باگذشت هر تکرار یا اسپرینت در اسکرام باید بهتر شود و این امکان پذیر نیست جز با نگاه به عقب و پیدا کردن نقاط ضعف و اشتباه و برطرف کردن آنها در تکرارها و یا اسپرینت های بعدی .

پ.ن : البته آنقدر گفتیم سخت است ,  سخت است که شاید یک سری کلا Agile رو بیخیال شدند ولی اصلا جای نگرانی نیست . با یکم صبرو حوصله و کمی هزینه (مالی و زمانی) خواهید توانست به یک سازمان مطلوب چابک دست بیابید .

یاشیاسیز

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

7 دیدگاه

 1. hosseinsinohe   •  

  به نظر شما یک نفر میتونه برنامه نویسی و مدیریت رو همزمان با هم انجام بده و در هر دو زمینه موفق باشه؟

  • SirAsad   •  

   مدیریت داریم تا مدیریت . ولی اگر منظورتون مدیریت و راهبری برنامه نویس ها و تیم توسعه می باشد , بلی میشود. منتهی اعظمی راسخ و تلاشی وافر می طلبد .

 2. hosseinsinohe   •  

  بله منظور همون بود که گفتید

 3. hosseinsinohe   •  

  البته مطلالبتون همیشه جالب هستند و من همیشه این وبلاگ رو پیگیری می کنم

  • SirAsad   •  

   آقای حسین نیازی به گفتن نیست . شما همیشه به بنده لطف دارین و این رو می دونم که همیشه مطالب رو پیگیری می کنید و مشکل تون میدونم دقیقا چیه .

   نگران مشکل تون نباشید. من هم دقیقا مثل شما بودم (البته الان ادعا نمی کنم بیشتر از شما می دونم – فق یکم تجربه داریم) . فقط از پیشرفت باز نمانید . هر چی می خواهید بخوانید و نترسید و ضرری نخواهید کرد فقط در فکر پیشرفت باشید . سعی کنید حداقل هر روز 1 ساعت مطالعه کنید – بنده عادت دارم هر روز 1 تا 3 ساعت مقالات و یا کتاب های جدید را مطالعه کنم که بسیار سودمند می باشد .

   موفق باشید

 4. hosseinsinohe   •  

  واقعا ممنون از راهنمایی خوبتون
  شما لطف دارید و همیشه به سوال های من جواب های خوبی داده اید
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *