اسکرام فقط Scrum نیست

http://blog.irscrum.com/wp-content/uploads/2010/07/head_scratching.jpg?w=422زمانیکه به اولین تجربه خودم در مورد اسکرام فکر می کنم ,  حسابی خنده ام می گیره . اسکرامی که من برای اولین بار یاد گرفتم و آن را درشرکت بر روی یک پروژه پیاده سازی کردم ,  اصلا اسکرام نبود . اسکرام ما کلا به یک Task Board من در آوردی ختم می شد . از جمله اشتباهاتی که در مورد اسکرام داشتم , می توانم به موراد زیر اشاره کنم :

 • Top-Down Management :  همانطور که می دانید یکی از اصول اصلی در Agile و اسکرام Self-Organize بودن نیروی کار(برنامه نویس) می باشد که ما به هیچ وجه چنین اجازه ای به نیروی کار نمی دادیم و شیوه Command-And-Control را با بدترین حالت ممکن به کار می بستیم .
 • طرح ریزی تیمی : به دلیل وجود مدیریت بالابه پایین ,  این مورد هم که امکان نداشت انجام شود . یعنی بنده همه چیز رو طرح ریزی می کردم و به تیم تزریق می کردم که در محیط های چابک بدینگونه عمل نمی شود .
 • تکرارهای کوتاه مدت : در اسکرام که حداکثر طول اسپرینت 4 هفته هست , ما اسپرینت 3 ماهه داشتیم .
 • بازبینی عملکرد : بازبینی عملکرد تیم پس از هر اسپرینت طی جلسه retrospective تقریبا امری است ضروری که ما ,  سال به سال چنین کاری رو انجام نمی دادیم .
 • همکاری با مشتری : همکاری ما خوب بود ولی مشکل ما  این بود : ما باید یک نفر را به عنوان Product Owner داشتیم در حالی که ما 400 نفر Product Owner داشتیم . خاله مدیر شرکت هم نظر می داد .
 • ارائه نرم افزار کارا : یکی از ارزش های اصلی Agile ارائه نرم افزار ارزشمند برای مشتری است به صورتی که نیازهای کسب و کار مشتری را برآورده کند ولی ما فقط در فکر سود و منفعت بیشتر برای شرکت بودیم و کاری نداشتیم که مشتری استفاده می کند یا نه .
 • با انگیزگی تیم : برای توسعه نرم افزار خوب در محیط Agile حتما نیاز به نیروی کار با انگیزه بود ولی در محیط ما چیزی که وجود نداشت انگیزه بود . اعتصاب های گوناگون ,  تاخیر در پرداخت حقوق , تورم ,  سهمیه شده بنزین و … از عوامل کاهنده انگیزه نیروی کار بود .
 • تست نرم افزار : یکی از کارهایی که هیچ وقت انجام نشد ,  نوشتن تست برای بخش های مختلف برنامه بود .
 • تولید کدهای خوب : بدلیل عدم وجود Automate Tests و تغییرات زیاد در طول پروسه توسعه نرم افزار ,  ما در نهایت دارای یک سری کد کثیف بودیم .
 • جوابگویی به تغییرات : یکی از مشکلات اساسی ما همین مورد بود . یا ما جواب نمی دادیم و اگر هم جواب می دادیم در دام Scope Creep می افتادیم . کدهای کثیف تولید می شد , برنامه قابلیت پشتیبانی را از دست می داد .
 • و …

اگر اهل فن باشید حتما خواهید دانست که مشکل ما در دو سطح متفاوت قابل بحث می باشد . اول سطح اسکرام دوم سطح Agile . اولا مشکل ما این بود که اسکرام را کاملا بلد نبودیم ( در آن زمان منابع زیادی برای یادگیری وجود نداشت (چه انگلیسی و چه فارسی ) ) . ثانیا ربط اسکرام با Agile را درک نکرده بودیم . بی تعارف عرض کنم که ما اسکرام را یاد گرفته بودیم بدون اینکه بدانیم Agile چیست و  از آن استفاده می کردیم؟؟!

برای همین است که یکی از دغدغه های من در این وبلاگ و یا آموزش این است که Scrum فقط Scrum نیست . اگر Scrum در خدمت Agile نباشد معنی نخواهد داشت و پیشنهاد من این است که برگردیم به متد قبلی که قبلا کار میکردیم . پس در آموزش خود  سعی کنید که از Agile به سمت اسکرام حرکت کنید .

البته یادگیری اسکرام چیزی نیست ,  شاید در عرض 2 ساعت بتوانید کل اسکرام را یاد بگیرید . ولی درک و یادگیری Agile  ومهمتر از همه ,  پیاده سازی تفکر Agile کاری است بس مشکل که با خواندن 1 عدد کتاب یا چند مقاله  امکان پذیر نخواهد بود. پس اسکرام فقط اسکرام نیست و برای استفاده از آن باید Agile را هم درک کرده باشید .

یاشیاسیز

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

4 دیدگاه

 1. افشار   •  

  درست همین دیروز اولین اسپرینت ما به طور کامل پایان یافت و من متاسفانه در دو مورد اول به نتیجه کاملا عکس رسیدم. به طوری که تصمیم گرفتم در اسپرینت دوم از مفهوم self organized استفاده نکنم و همه Back Log Itemها را بررسی کرده و خودم تنهایی آنها را به Taskهای ریزتر بشکنم.

  • Asad Safari   •  

   احتمال میدم چند تا اسپرینت بعدی کلا اسکرام رو بذارید کنار (:

   در کارهایی که انجام می دید با دقت عمل بکنید تا بعدا پشیمان نشید . شاید یک تصمیم اشتباه ما (به عنوان کسی که در مورد نحوه عملکرد تیم , تصمیم گیرنده هستیم) منابع یک شرکت و یا سازمان را تلف بکند که از نظر انسانی و یا حرفه ای درست نیست ; البته من نمی توانم تصمیم شما را درست و یا نادرست بدانم ولی امیدوارم که اشتباه نکرده باشید .

   موفق باشید

 2. Pingback: آیا Agile نیازی به Technical Excellence دارد؟ « دنیای چابک

 3. Pingback: دنیای چابک » اول تا آخر Agile

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *