فرق Agile با RUP یا دیگر روش های موجود در چیست؟

خیلی می شنوم , می بینم ,  می خوانم که همه بدنبال تفاوت های Agile با Rup یا waterfall و یا هر متدولوژی دیگری می گردند. اما به راستی تفاوت اینها در چیست؟کدام بهتر است؟ کدام برای ما خوب است؟

unfair_fight

جواب تنها در یک جمله است که : Agile متدولوژی نیست بلکه Agile یک نوع تفکر است.

تا زمانیکه کل سازمان هم فکر در این فکر نباشند نخواهند توانست که به موفقیت دست یابند. اما این حرف ها  “تفکر” و “متدولوژی” و …  یعنی چه ؟

امروز در سایت برنامه نویس یک پست از دوست گرامی حمید رضا متقیان دیدم , با مضمون زیر :

الان همکاران سیستم RUP رو بسیار حرفه ای داره کار میکنه و تیم های تحلیل و طراحی و کلا Leader های تیم هاش واقعا افراد مسلط و کاربلدی هستن.
من کاری به خروجی های همکاران سیستم ندارم که خوبه یا بد چون موارد زیادی علاوه بر دانش تیم توسعه بر کیفیت خروجی محصول تاثیرگذار میذاره که اونا در سیاست گذاری کلان شرکت ها هست و ربطی به من نداره…

به قول حمیدرضا , این ها خوب RUP دارند کار می کنند , نیروی خوبی در اختیار دارند ولی با این همه منابع آنها خروجی اشان قابل قبول نیست. البته مثل گفته حمید رضا  این فقط مربوط به تیم توسعه نمی شود که خروجی قابل قبول نیست و عوامل زیادی مانند مدیریت در سطح کلان تاثیر گذار این مسئله هستند.  اما آیا مشکل در RUP این شرکت یا شرکت های دیگر هست؟ به نظرم نه  (البته نه همه مشکلات) ,  زیراکه RUP منحصر به چرخه SDLC یا چرخه توسعه نرم افزار سازمان ها می شود و مثلا عاملی مثل مدیریت در سطح کلان را نمی توان داخل این چرخه دانست.

اگر نرم افزار باگ داشت می توان RUP را به زیر سوال برد و یا نیروی کار را مقصر دانست , ولی اگر نرم افزار کاربردی نبود و یا برای مشتری سودمند نبود چه کسی و یا چه چیزی مقصر هست؟ همانطور که قابل درک است , متدولوژی هایی مثل RUP فقط و منحصرا در خدمت پروسه توسعه نرم افزار می باشند و با دیگر بخش های سازمان کاری ندارند. آنها فقط و فقط یک چرخه توسعه نرم افزار می باشند.

اما Agile اینگونه نیست. Agile تفکری و یا روحی هست که باید در کالبد سازمان دمیده شود و نه فقط تیم توسعه. بلی ما در مقالات می خوانیم در اسکرام تیم توسعه چنین و چنان می کند ولی Agile فراتر از تیم توسعه می باشد. به عبارت ساده تر کل سازمان باید چابک (Agile) شود و نه فقط یک تیم توسعه نرم افزار. یعنی نمی شود یک تیم توسعه چابک توسط یک مدیر غیر چابک اداره شود.کاملا امکان پذیر نیست . همه باید چابک شوند : چه مدیر سازمان ,  چه مدیر فروش ,  چه آبدارچی و چه تیم توسعه و… .

به همین خاطر هست که چابک سازی سازمان یا تحول سازمان برای چابک سازی کاری است بس مشکل. همیشه در زمان استفاده از Agile  عناوینی مانند تحول سازمانی به جای تغییر استفاده می شوند. به عبارتی تغییر لغتی است که نمی تواند وصف کننده میزان تحولات  باشد به همین خاطر از کلمه تحول و یا Transition به جای Change استفاده می شود.

پس مقایسه Agile با متدلوژی های موجود کاری سودمند نمی باشد زیرا آنها نه هم تراز می باشند و نه هم خانواده. حتی می توان در دل Agile   از RUP استفاده کرد ولی نه RUP آنها بلکه RUP سفارشی خودمان(سازمان). پس به جای مقایسه به این فکر باشیم که چگونه می توانیم چابک شویم.

Agile Transition کاری است سخت و هزینه بر ولی سرمایه گذاری است که در آینده جواب خواهد داد. و سازمان هایی در آینده موفق خواهند بود که سرمایه گذاری های خوبی کرده باشند (به قول دکتر غفاری : “نیاکان ما (ایرانیان)  برای ما یونجه کاشتند که وضع ما با این همه سابقه و تاریخ و قدمت اکنون این شده است ; و نیاکان آنها (کشورهای پیشرفته و بدون تاریخ)  برایشان گردو کاشتند که اکنون از ثمره اش استفاده می کنند و خواهند کرد”).

به امید سازمان ها و تفکرات چابک

یاشیاسیز

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

3 دیدگاه

  1. رضا   •  

    کاملا با نظر شما موافق هستم، یک سازمان چابک، بسیار بهتر از یک تیم توسعه نرم افزار چابک عمل می کند و کلا فرایند های توسعه نرم افزار به یک هماهنگی در کل سازمان و یا شرکت توسعه نرم افزاری، نیاز دارند.

    با تشکر از مطالب مفیدتان منتظر پست های بعدی هستم

  2. یک دوست   •  

    وقتی میگیم که مثلا Scrum رو با RUP مقایسه کنیم منظور بخش software development methodology هست. و روش فکر کردن منظور نیست. اون روش فکر میتونه زیربنای هرکاری و هر روشی باشه مثلا RUPرو با تفکر چابک سفا رشی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *