تفاوت User Story و Task چیست؟

تفاوت میان داستان کاربری با تَسک چیست؟
داستان کاربری در بک لاگ محصول قرار میگیرد اما تَسک در طول جلسه برنامه ریزی، شناسایی شده و بخشی از بک لاگ اسپرینت هستند. این عبارت با اینکه تعریفی خوبی است اما مفيد نيست، مانند اینکه بگويم نمک چيزی است که در نمکدان وجود دارد و فلفل چيزی است که در فلفل خردکن! مطمئنا داستان ها در بک‌لاگ محصول و تَسک در بک‌لاگ اسپرینت يافت می شوند.

اما تفاوت اساسی بين اين دو چيست؟

داستان عموما چيزی است که بيش از يک نفر بر روی آن کار می کنند ولی تَسک فقط توسط يک نفر انجام می شود.
داستان کاربری معمولا قابليتی است که برای کاربر نهایی قابل مشاهده است و توسط تيمی شامل برنامه نويس، تستر شاید طراح رابط کاربری یا آناليزور و یا شايد طراح پايگاه داده و … توسعه داده می شود. به ندرت پيش می آید يک داستان کاربری تماما توسط يک فرد توسعه داده شود ( اگر زمانی چنين اتفاقی هم رخ دهد شخص چندين نقش را به تنهايی ايفا می کند)

از سوی ديگر يک تَسک، معمولا چيزی شبيه کد زدن … ، طراحی … ، ايجاد داده های تست برای …. ، اتوماسيون … و غيره است. تمام اين موارد چيزهايی هستند که بايد يک نفر آنها را انجام دهد.
شايد شما استدلال کنيد که برخی از آنها به صورت جفتی انجام می شوند و يا بايد انجام شوند، بپذيريد که اين يک تفاوت کوچک بين داستان کاربری و تَسک است. جفت شدن در واقع دو مغز با يک جفت دست هستند که بر روی يک نوع کار با هم مشارکت دارند. و اين با انواع کارهايی که در يک داستان کاربری معمولی رخ می دهد متفاوت است. برخی از وظايف به صورت جلسه هستند مثلا بازبینی يک طراحی توسط سه نفر از اعضای تيم، همانطور که گفته شد اين کار به عنوان يک وظيفه در نظر گرفته می شود تا يک داستان کاربری.
پس شايد بهترين تمايز همين باشد که داستان ها شامل انواع مختلفی از کارها هستند (نظير برنامه نويسی، تست، طراحی پايگاه داده ها، طراحی واسط کاربری، آناليز و …) در حاليکه وظايف به يک نوع کار محدود می شوند.

مترجم : حسین شاهرخی

منبع

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *