اسکرام برای چابکی کافی نیست

چند وقت قبل با شرکتی آشنا شدم که در کار تولید فایروال نرم افزاری و سخت افزاری بود، این دوستان از ما خواستند که به آنها در استقرار اسکرام برای تیم برنامه‌نویسی کمک کنیم، و فقط از چابکی بدنبال استفاده از اسکرام برای برنامه نویس‌ها بودند.

در واقع هدف آنها بالا بردن سرعت توسعه بود (تقریبا مثل عکس پایین بودند)

اما مشکل اینجا بود که دوستان کل فرآیند تولید و توسعه را در نظر نمی گرفتند، بخاطر اینکه از تکنولوژی های زیادی در این پروژه استفاده شده بود (دات نت + C + …)، محیط های لینوکس و ویندوز … . پس از اتمام کدنویسی در انتهای هر اسپرینت، ارایه فرآورده به تیم تست، حتی خود فرآیند تست، ایجاد پکیج نصب، ارایه این پکیج نصب به مشتری، مشکلات پکیج بعد از نصب، بسیار دشوار و زمان‌بر بود.

داستان اینجا بود که : “چابکی سازمان یا شرکت شما به اندازه کم چابک‌ترین واحد سازمان خواهد بود”. شاید اسکرام به تنهایی بتواند به سرعت تولید فیچر در داخل تیم ها سرعت ببخشد(با افزایش تمرکز و …). اما فرآیند تحویل به مشتری از زمان درخواست تا تحویل نیاز به پرکتیس ها بیشتر دارد.

پرکتیس هایی مانند DevOps جایگزینی برای اسکرام نیستند، بلکه تکمیل کننده زنجیره ارایه سریع ارزش به مشتری هستند. و عدم استفاده از آنها چابکی واقعی را برای شما فراهم نخواهد کرد.

چابک و موفق باشید

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *