مقدمه ای بر Disciplined Agile Delivery

بسیاری از شرکت ها و سازمان ها چابک سازی خود را با اسکرام شروع کرده اند، زیراکه این چارچوب استراتژی خوبی برای شروع کار و آغاز این تغییر معرفی کرده است. اما با اجرای بیشتر این چارچوب و نیاز به چابک کردن کل فرآیند تولید/توسعه و دخیل کردن کل سازمان در فرآیند چابک شدن، نیاز به ترکیب فرآیند های مختلف باشد.

در چند مدت اخیر فرآیندهای چابک زیادی معرفی شده اند، که یکی از معروفترین آنها Disciplined Agile Delivery یا تحویل چابک منظم است. در این نوشته قصد دارم خلاصه ای از این فرآیند را معرفی کرده و در مورد اینکه چگونه می توان از آن استفاده مرد توضیحات بنویسم.

DAD یا Disciplined Agile Delivery یا تحویل چابک منظم چیست؟

DAD یک چارچوب دیگر چابک است که اساس آن بر ترکیب چارچوب های مختلف مانند اسکرام، کانبان، اکس پی، Lean و … بنا نهاده شده است و با این شعار کار خود را شروع کرده که کار ما تحویل یک راهکار قابل استفاده به صورت منظم است تا بتوانیم مشکلات ذی نفغعان را حل نماییم.

DAD ترکیبی است

اصولا خود DAD هم تاکید دارد که یک چارچوب هیبرید است، اما به نظر من هسته اصلی DAD مبتنی بر اسکرام است ولی به صورت خوبی توانسته دیگر روش ها را در خود جای بدهد. ولی خود این می تواند گپ موجود یا مشکلات استفاده ترکیبی روش ها را کمتر کند.

Hybrid

اول تا آخر چرخه عمر محصول با ما است، از شروع تا تحویل

یکی از گپ ها یا سوالات اساسی ما در روش های قبلی این بود که “چه زمانی معماری پروژه انجام می شود؟” “چه زمانی بک لاگ محصول ساخته می شود؟ ” “چه زمانی کارهای ابتدایی پروژه انجام می شوند”، برای جواب این سوال روش های دیگر جواب واضحی نداشتند، ولی در این روش ما فازی با عنوان Inception داریم که فعالیت های لازم به صورت مشخص آورده شده اند.

Disciplined Agile Lifecycle - High Level

در مقیاس پذیری خوب عمل می کند

زمانیکه چندین تیم همزمان بر روی پروژه کار می کنند، یا مجبور هستیم چندین پروژه را توسط سبد محصولات مدیریت کنیم، خواهیم فهمید که چقدر کار در این سبک پروژه ها سخت است، اما در DAD با توجه به روال و فرآیند اصلاحا End-to-End پیش بینی شده، سعی شده است تا با درگیر کردن نقش های مختلف سازمانی، ایجاد یک روال مشخص مدیریت محصول، واضح کردن فازهای قبل و بعد از مرحله پیاده سازی بهینه عمل کند.

راهکار به جای نرم افزار کارکننده

قبل از این همه جا تاکید بر ارائه یک نرم افزار کار کننده بود، اما در DAD تاکید بر ارائه یک راهکار است و نه صرفا یک نرم افزار، یعنی شاید خیلی وقت ها لازم نباشد نرم افزاری تولید شود، شاید راهکار سخت افزاری یا پشتیبانی یا مشاوره باشد.

DAD شبیه RUP است

DAD باید هم شبیه RUP یا UP یا AUP باشد، زیرا نفر اصلی این قضیه آقای اسکات امبلر هست، کسی یکی از نفرات پیشرو در این متدلوژی ها هم بوده است، اما در DAD دید چابک تر شده و با ترکیب با دیگر روش ها نزدیک تر به سلایق استفاده کنندگان از این روش شده است.

Disciplined Agile Lifecycle Basic

 با دیگر چارچوب های IT همخوانی دارد

چارچوب های معروف مانند ITIL که این روزها بسیار معروف شده است، ادعای DAD این بوده است که چون در سطوح تصمیم گیری های کلان IT هم می تواند نقش بازی کند پس با چارچوب هایی مانند ITIL یا Cobit مشکلی ندارد و سعی می کند فرآیندهای فعلی سازمان را حفظ کند و در ترکیب با این روش ها بازدهی بهتری داشته باشد.

اما DAD کجا کاربرد دارد؟ و چه زمانی باید به سراغ آن برویم؟

زمانی باید رفت سراغ DAD که :

1- سازمان بزرگ بوده و سطوح مختلف تصمیم گیری در پروژه ها نقش دارند.

2- در مورد آغاز پروژه مطمئن نیستیم و فکر می کنیم نیاز به تصمیم گیری های کلان در مورد پروژه داریم مانند معماری کاندید یا طراحی کلان، یا تصویب اجرای پروژه.

3- تیم های پشتیبانی و استقرار مجزایی برای پروژه ها وجود دارد.

4- فکر می کنیم چارچوب های موجود جواب گوی نیاز فعلی از نظر مقیاس پروژه نیستند.

اما DAD چگونه کار می کند؟

به صورت کلی DAD سه فاز برآورد، ساخت و انتقال را دارد، هدف کلی برآورد، تصمیم گیری کلان در مورد حدود، چشم انداز و کلیات پروژه یا نسخه ای از پروژه است، فاز ساخت، همان فاز اجرا یا پیاده سازی است، فاز انتقال فاز، استقرار و تحویل است.

به صورت کامل فعالیت های هر فاز مشخص شده است.

در صورتی دوستان علاقمند بودند در نوشته های بعدی می توانیم به صورت جزئی تر به بخش های مختلف این چارچوب بپردازیم.

لینک ها:

بیانیه Disciplined Agile Delivery به فارسی

چابک و موفق باشید

 

درباره اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

4 دیدگاه در “مقدمه ای بر Disciplined Agile Delivery

  1. سلام،من دانشجوی ارشد مهندسی کامپیوتر هستم،برای سمینار روی یک پایان نامه در مورد متدولوژی اسکرام کار میکنم اما موضوع مناسب برای پایان نامه خودم هنوز نتونستم پیدا کنم،اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید که روی چه مواردی میتونم تمرکز کنم تا موضوع مناسب پیدا کنم،ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.