Agile دارویی برای تمام امراض

دانشمندان آمریکائی در آخرین پژوهش های خود موفق به ساخت داروئی با نام Agile شدند که این دارو می تواند تمام پروژه های در حال شکست را نجات دهد. به گزارش خبرنگار ما از Agile Manifesto هر قرص Agile می تواند چندین پروژه در حال مرگ را نجات دهد و دستور العمل استفاده از این فناوری جدید بدین صورت است که اعضای تیم فقط با میل فرمودن این قرص ها یا تزریق کردن آمپول مورد نظر خواهند توانست مانند کنت بک برنامه نویسی کنند ,  مانند مارتین فولر رفاکتور نمایند ,  مانند استیو جابز مدیریت فرمایند و خلاصه شرکت ها تبدیل به مایکروسافت و گوگل خواهند شد و پروژه ها هم که کاملا موفق. به شنیده ما از منابع غیر موثق این دارو  برای پروژه های ایرانی هم همان تاثیر را دارا می باشد.

http://blog.irscrum.com/wp-content/uploads/2010/04/agile-pills.png?w=228&h=152یکی از مشکلاتی که در جوامع تازه آشنا با Agile یا متعلقات گرامی مانند اسکرام می تواند اتفاق بیفتد جو زدگی می باشد. برای مثال مدیر شرکتی با خواندن یک مقاله یا کتاب در مورد Agile  به این فکر می افتد که :”این همونه – این خودشه – همینه یا …” و سریعا اقدام به چابک سازی شرکت با معلومات یک مقاله ای یا کتابی می کند.مشکل از آنجایی حادث می شود که در مقالات یا کتاب های Agile (مانند منابع بنده) , Agile به گونه ای تشریح می شود(یا شده است) که اصطلاحا آب از دهن خواننده سرازیر می کند یا به عبارت رسمی تر خواننده را به سمتی هدایت می کند تا سریعا چابک شود. من به اینگونه چابک سازی ها ,  چابک سازی بی فکر می گویم.

اما مشکل چابک سازی بی فکر چیست ؟

مشکل از جایی شروع می شود که مدیر و یا رهبر شرکت یا پروژه بدون در نظر گرفتن جوانب امر یا تهیه ملزمات و معمولا با دانش کم اقدام به چابک سازی می نماید که اکثرا نتیجه آن جالب نیست و یا فرقی بین حالت چابکی آنها با غیر چابکی نمی توان یافت (“ما که نفهمیدیم الان که Agile ایم با گذشته چه فرقی داریم؟“) . گرفتن نتیجه خنثی و یا بد پس از چابک سازی موجب به وجود آمدن جو نامناسب علیه متد Agile می شود که مثلا “آقا ما استفاده کردیم به درد نخورد – اینا تو آمریکا کاربرد داره – این جنگولک بازی ها چیه؟ بشین کدت رو بنویس – این هم یه چیزی هست مثل بقیه ولش کن و … . بدلیل نوپا بودن گستردش بحث Agile در ایران دور از انتظار نیست که بعضی از شرکت ها با چنین نتایجی مواجه شوند و دوباره به متدهای قبلی سوئیچ نمایند که این اصلا برای گسترش و نهادینه شدن Agile در ایران خوب نیست.

بنابر وظیفه تاریخی خودم (من از 200 سال بعد اومدم 🙂 لازم دانستم در این پست اشاره ای بر بعضی از مسائل شاید نهان استفاده و یا عدم استفاده از متد ملت پسند Agile نمایم.

آیا Agile در هر سازمانی و یا در هر پروژه ای جوابگو می باشد؟

مسلما نه !

در چه نوع  Agile ایزه شدن احتمالا با مشکل مواجه خواهیم شد؟

 • چابک سازی های بدون فکر.
 • سطح فنی نفرات پیاده (نیروی کار) پایین باشد.

همان بحث معروف Technical  Excellence که در پست هایی به صورت مفصل شرح داده شده است.

 • پروژه های با قراردادهای بسته.

قرارداد بسته از نظر قیود هزینه و زمان .

 • عدم چابک سازی جامع و سازمانی.

http://blog.irscrum.com/wp-content/uploads/2011/03/kicking_out.jpg?w=425برای مثال در بعضی از سازمان ها تیم توسعه چابک شده است ولی تیم رهبری و یا رده های بالا میلی به چابک شدن یا به قولی جنگولک بازی ها ندارند. چنین چابک سازی های غیر جامعی پایدار نخواهند بود.

 • دانش ناکافی نسبت به متد Agile و یا به اصطلاحی دانش تک مقاله ای یا تک کتابی.
 • چابک سازی صرفا جهت تفریح و یا ایجاد اوقات فراغت.
 • عدم وجود روحیه چابک شونده.

و چندین مورد دیگر که می تواند مانع چابک سازی کامل و درست سازمان باشد. مهمترین مورد در این جا این است که چابک سازی باید اولا بر اساس دانش و آگاهی باشد دوما چابک سازی نباید یکباره و یکدفعه ای باشد و بالعکس باید به صورت inspect and adapt اجرا شود.

من به عنوان یک مربی Agile زمانی که درخواستی از سازمانی در باب چابک سازی سازمان دریافت می کنم ,  نخستین کار ارزیابی سازمان می باشد به طوری که با بررسی وضع سازمان و یا پرسش و پاسخ می خواهم به سوال “چرا باید این سازمان چابک شود؟ ” جواب دهم یا به عبارت ساده تر مشکل این سازمان چیست که می خواهد  چابک شود؟ (اگر همه چیز در جای خود باشد و کامل و درست ,  چه نیازی است که سازمان چابک شود؟) . پس در اولین کار بدنبال کاستی ها می گردیم :

1- سرعت توسعه محصول کند است

2- محصول نهایی پر از باگ است

3- بهره وری نیروی انسانی پایین است

4- مشتری ناراضی است

و …

پس از اینکه ملاحظه کردیم که بلی سازمان دچار کاستی هایی می باشد و یا اصلا دچار کاستی نیست بلکه نیازمند بهبود بخشی هایی (مانند تسریع پروسه ارائه محصول) می باشد شروع به امکان سنجی Agile می کنیم که آیا شلوار Agile در قواره این سازمان با این وضع و با این درخواست ها می باشد؟ این سنجش را هم مانند قسمت اول که بیان شد انجام می دهیم : مثلا آیا برنامه نویس ها توانایی بحث Technical Excellence  را دارا می باشند؟ یا آیا مدیریت مایل به تغییر روند مدیریت به بحث خود سازماندهی می باشد و یا … .

نهایتا با توجه به کمبود ها و نیازهای سازمان جهت دست یابی به قله های رفیع موفقیت برنامه ریزی با عنوان برنامه چابک سازی انجام می دهیم که این برنامه با توجه به روند inspect and adapt بودنش متغییر می باشد. معمولا در این برنامه شاهد وجود برنامه های آموزشی – نظارتی – مشاوره ای و … خواهیم بود.

در آخر قابل ذکر است که Agile روشی است که در صورت به جا و درست به کار برده شدن می تواند ابزار موفقیت سازمان باشد وگرنه روشی است مانند روش های دیگر.

یاشیاسیز

درباره اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

8 دیدگاه در “Agile دارویی برای تمام امراض

 1. خداییش ما که آخر نفهمیدیم چابک مرده یازنه !!!! 😀

  هیچ جا یه توضیح ساده تو ذهن بمون از این قضیه نیست !! من نوشته هات رو از طریق ایمیل دنبال می کنم ولی حس می کنم بحث خیلی سنگین هستش !

 2. این رسالت ماست که چابک را خوب راه بندازیم. روحیه ایرانی هم به این سمت تمایل دارد که خیلی سریع بدون اینکه دنبال آموزش باشد یک مزمزه ای بکند و بعدشم پس بزند. امیدوارم دوره CSM شروع خوبی باشد.

  1. تمثیل بجایی بود “مزمزه کردن و پس زدن” , حتما دوره اسکرام با حضور هنریک و استفاده از تجربیات او می تواند شروع بسیار خوبی برای خیلی ها در داخل کشور باشد .

 3. من به تازگی می‌خوام تیمی که توش کار می‌کنم رو به سمت agile شدن پیش ببرم ولی دقیقاً نمی‌دونم باید چه کار کنم. مثلاً اینکه چطور می‌شه فرهنگ بیانیه چابک رو تو یه تیم یا یه سازمان جا انداخت. اکثر جاهایی که توی اینترنت دیدم در مورد agile آدم رو می‌ترسونن و می‌گن فلان چیز به این سادگی نیست و شما مفهومشو نمی‌فهمید و… .
  به نظر من لپ کلام نباید اینقدر صغری کبری داشته باشه. بالاخره یه best practiceی چیزی …
  مثلاً کتابی که شما ترجمه کردید خیلی عالی بود و توش نکته‌های عملی داشت. چیزی شبیه به اون برای تیم‌های تازه کار سراغ ندارید؟

  1. خود اون کتاب می تونه بهترین شروع برای شما باشد … برای Agile شدن حتما لازم نیست همه جا داد بزنید آقا این عملی که ما انجام می دهیم همان Working software over comprehensive documentation هست . شما می توانید با بکار بری پرکتیس اسکرام به متد Agile دست بیابید اما نه به یکباره و بلکه به صورت تجربه و تصحیح عملکرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.