نکسوس: توسعه نرم افزار مقیاس‌پذیر

وقتی که با یک تیم سرو کار داریم و همه چیز داخل آن تیم حل می شود، اسکرام به تنهایی می تواند بهترین گزینه باشد ولی زمانیکه چندین تیم به صورت همزمان بر روی یک پروژه کار می کنند معادلات عوض خواهد شد، دیگر اسکرام به تنهایی جواب نخواهد داد و نیاز داریم به فرآیند جاری امان روش ها، جلسات و مصنوعات دیگری بیفزاییم. اما اینکه چه چیزی بیفزاییم و چگونگی این کار جای سوال است؟ همان دوستانی که مبدع اسکرام بودند این نیاز را درک کردند و برای همین نیاز چارچوب جدیدی را معرفی کردند.

زیرساخت و شالوده این چارچوب جدید که با عنوان نکسوس شناخته می شود همان اسکرام است ولی به آن مواردی افزوده شده است تا تیم ها و سازمان ها بتوانند در قالب گسترده نیز از فرآیند اسکرام استفاده کنند.

نکسوس همانند یک اسکلتِ نگه‌دارنده بر روی تیم‌های اسکرامی که برای تولیدِ یک فرآورده‌ی یکپارچه‌ی واحد باهم ترکیب‌شده‌اند، قرار می‌گیرد. نکسوس با اسکرام سازگار است و اجزای آن برای کسانی که قبل‌تر در پروژه‌های اسکرام کارکرده‌اند آشنا خواهد بود. تفاوت در این است که نکسوس به وابستگی‌ها‌ و ارتباطِ بینِ تیم‌های اسکرام و ارائه‌ی حداقل یک فرآورده‌ی‌ یکپارچه‌ی تکمیل‌شده‌ در هر اسپرینت توجه بیشتری دارد.

راهنمای نکسوس

با کمک دوستان، توانستیم راهنمای نکسوس را به فارسی ترجمه کرده و در اختیار دوستان و علاقمندان قرار دهیم.  از این لینک می توانید راهنمای نکسوس را دانلود کنید.

این اثر به لطف دوستان انجمن چابک ایران: جناب آقای علی حاجی زاده مقدم، سهیل صمدزاده و اسد صفری به فارسی برگردانده شده است. در فرآیند ترجمه سعی شده است به راهنمای اصلی اسکرام پایبند بوده و معانی استفاده شده در همان راهنما به کار برده شود.

چابک و موفق باشید

درباره اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

2 دیدگاه در “نکسوس: توسعه نرم افزار مقیاس‌پذیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.