10 سالگی دنیای چابک

چند ساعتی فرصت خالی داشتم، و شروع کردم در صفحات وبلاگ عقب رفتن و نوستاژی بازی، دیدم چقدر مطلب نوشته شده، در هر صفحه 10 تا پست، فکر کردم نهایتا 10-12 صفحه به عقب امکان دارد برگردیم، اما در کمال تعجب 35 صفحه توانستم به عقب برگردم، هر صفحه که به عقب برمی گشتم کلی خاطره برای من زنده می‌شد.

نکته جالب تاریخ اولین پست خودم در وبلاگ دنیای چابک بود با عنوان اسکرام چیست، 13 ژانویه 2010 و امروز دقیقا همان روز بود. (البته آن موقع آدرس وبلاگ این آدرس فعلی نبود، و ما حداقل چهار بار آدرس سایت و وبلاگ را کامل عوض کردیم …)

این وبلاگ سرآغاز اتفاقات بزرگی برای خودم و جامعه نرم افزار و چابک ایران بود. رویدادها، دور هم جمع شدن ها، آشنایی ها، تبادل نظرها و …

اوایل شروع به کار بیشتر نوشته ها ترجمه یا ایده اصلی آن از یک متن خارجی گرفته شده بود، اما اخیرا نوشته ها بیشتر تجربیات و حتی ایجاد پرکتیس های جدید است؛ البته بخاطر تنبلی یک سری از نوشته های انگلیسی خودم در مدیوم هنوز به فارسی ترجمه نشده اند.

از کجا شروع شد؟

سال 87 مدیر پروژه یک پروژه حسابداری به نام مانی بودم، در آن پروژه من بعنوان برنامه نویس ارشد و مدیر پروژه حضور داشتم. بدنبال روشی برای تعامل با بچه های تیم و جلو بردن پروژه می‌گشتم که به صورت اتفاقی و دیدن یک ویدئو در یوتیوب با مفهوم چابک و اسکرام آشنا شدم. با تجربه کردن مفاهیم در این پروژه و پروژه های دیگر، بعد چند سال شروع کردم نوشتن که از سال 2010 شروع دنیای چابک و ارتباط با دوستان چابک در کل ایران بود.

آمارهایی از چند سال

در طی این سال ها 350 نوشته منتشر شد و در حدود 1500 کامنت دریافت کردم.

نوشته ها در دسته های متنوع چابک:

چه گذشت در این چند سال

شاید اولین اتفاق بزرگ حوزه چابکی در ایران حضور دوست خوبم هنریک در اینجا بود. هنریک کنیبرگ در واقع یکی از مربی های تاثیر گذار شرکت اسپاتیفای، Lego … و از مبدعین روش اسپاتیفای بوده است. با آشنایی که از ترجمه بیانیه چابک به فارسی با هنریک کنیبرگ داشتم ، از وی دعوت کردم که اولین دوره اموزشی CSM یا Certified Scrum Master ایران رو برگزار کند و او هم با سختی هایی که وجود داشت دعوت را پذیرفت و اینگونه ما توانستیم اولین دوره را برگزار کنیم (: که بعدها بعد از اتمام دوره هنریک بلاگ جالبی راجع به ایران انجام داد.

IMG_2127.jpg (1023×768)
IMG_1447.jpeg (1152×768)

بعد از حضور هنریک، با پیشنهاد او انجمن چابک ایران متولد شد، ابتدا یک گروه ایمیلی گوگل درست کردیم و بعد منتقل شدیم بر روی تلگرام که امروز بیش از سه هزار نفر عضو دارد.

بعدها دوستان معتبر خارجی دیگری نیز در ایران حضور پیدا کردند. مانند فیصل محمود از لندن. که او در شرکت های معتبر لندنی و فنلاندی مثل داچ بانک، HSBC بعنوان مربی چابک کار کرده بود.

IMG_2979.jpg (1620×1080)

برگزاری اولین دوره Disciplined agile delivery در ایران نیز جزو یکی از اتفاقات خوب اکوسیستم چابک ایران بود.

photo_2016-08-07_00-52-52 - Copy

اتفاق خوب بعدی تشکیل دورهمی چابک کاران بود که با عنوان اجایل دوناتز شناخته میشد.

برای اینکه نوشته های وبلاگ فقط از روی رویا و کتاب ها و صرفا تئوری نباشد، حتما باید خودم تجربه می‌کردم، برای همین با شرکت های مختلفی شروع به همکاری کوتاه مدت، بلند مدت و حتی برخی جاها آموزشی کردم.

برخی از تجربیات مکتوب شده:

همه ما در هر سطحی نیاز به معلمین و مربیان با تجربه تر از خودمون داریم، برای همین فکر کردم اگر با دوستان با تجره در ارتباط نباشیم، احتمالا در همان فضای بسته ذهنی که ما برای خودمان درست کردیم و فکر می‌کنیم همین تعریف و بینش ما از چابکی درست است باقی خواهیم ماند. برای مثال، طریقه تدریس من بسیار متاثر از هنریک کنیبرگ بوده است، و سبک مربی گری، متاثر از آموزه های خانم لیزا ادکینز.

با کمک دوستانی که پیدا کرده بودم، چند کتاب مختلف را ترجمه کردیم.

گرفتن مدارک حرفه ای هم بخشی از سفر من در این سال ها بوده است، مثل CSM – PSM – PSPO – CDA – Management 3.0 .

و البته دوستان خارجی به من، بعنوان نماینده از ایران لطف داشتند و بنده را بعنوان یک متخصصین حوزه چابکی در کتاب Who-is-Agile معرفی کردند.

agile-engine-by-asad-safari-2-638

دنیای چابک بر روی کار و تخصص و زندگی شما چه تاثیری داشت؟

این وبلاگ بر روی زندگی حرفه ای و حتی شخصی من تاثیرات زیادی داشت، دوستان خیلی زیادی پیدا کردم، با شرکت های مختلفی آشنا شدم، چیزهای زیادی یاد گرفتم و …

در مراسم دورهمی قبلی، دوستی می‌گفت من شما را از ده سال پیش از آدرس وبلاگ قدیمی دنبال می کنم، حتی عناوین مطالب کامل یادش بود و داستانی در مورد اتفاقات خود تعریف کرد. برای من خیلی با ارزش است که داستان های شما را بشنوم مخصوصا همراهان قدیمی. دنیای چابک بر روی شما چه تاثیری داشته است؟

به ده نفر از دوستان نیز یک هدیه به رسم قدردانی تقدیم خواهد شد.

چابک و موفق باشید

اسد صفری

دوره آموزشی پیشنهادی

درباره اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

4 دیدگاه در “10 سالگی دنیای چابک

 1. سلام
  من با مفهوم اسکرام از سال ۹۱ آشنا شدم، وقتی که قرار بود ارائه‌ای در درس مهندسی نرم‌افزار داشته باشم. در محیط کار اما کتاب شما در با اسم «اسکرام و اکس‌پی ساده شده» را در سال ۹۴ خواندم و اسکرام را از روی آن، در شرکت اجرایی کردیم.
  سه سال است مخاطب وبلاگ شما هستم (هرزگاهی نظر می‌دهم) و همچنین کوتاه‌نوشته‌های شما در توئیتر را دنبال می‌کنم.
  امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید.
  با احترام

 2. با سلام خدمت اسد خان صفری.
  دنیای چابک نکته‌ها و سرنخ‌های بسیار عالی برای یادگیری و تجربه به من داد؛ واقعا دمتون گرم. اگر بتونم کاری برای جبران انجام بدم خوشحال خواهم شد. مدت‌هاست دوست دارم در دورهمی‌ها شرکت کنم ولی متاسفانه قسمت نشده.
  به امید دیدار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.