افسانه خلاقیت

اینکه هنرمندان فقط می نشینند و صبر می کنند تا ایده های نابی بر آنها الهام شود تا بتوانند شاهکارهای ماندگاری خلق کنند، تنها یک افسانه است. حقیقت این است، خلاقیت نیاز به تعهد، سخت کوشی و نظم دارد.

نقاش و عکاس معروف آمریکایی، چاک کلوز(Chuck Close) را بیاد آورید. تکنیک خاص او، نقاشی از عکس ها است، بدین صورت که او، نقاشی خود را به مربع های کوچک تقسیم کرده و هر مربع را با شکل خاصی پر می کند که دقیقا عملکرد پیکسل‌ها را دارند. بازدیدکنندگان آثار او، از نزدیک شکل های مجزایی را مشاهده می کنند  ولی از دور، شکل تبدیل به یک پرتره می شود.

121207b.jpg (650×620)

کلوز نحوه کارکردن خود را چنین تشریح می کند:

نقاشی های من به صورت تدریجی خلق می شوند، یک واحد در هر زمان، این روش بسیار متفاوت تر از روشی نیست که مثلا یک نویسنده دارد…. یکی از محاسن خوب تدریجی کار کردن این است که هر روز من مجبور نیستم دوباره چرخ را اختراع کنم. امروز چیزی را انجام دادم که انجام می دادم. شما می توانید آن را انتخاب کنید و بکشید. مجبور نیستم منتظر الهام باشم. روزهای خوب یا بد وجود ندارند. هر روز اثر روز قبل را به صورت مثبت به پیش می برم.

در همین رابطه؛ جان وودن مربی نام آشنای بسکتبال، که قبلا نوشته مفصلی درباره وی داشتم، گفته است:
موقعی که شما هر روز کمی پیشرفت می کنید و بهتر می شوید، سرانجام اتفاقات بزرگ رخ می دهد… بدنبال پیشرفت سریع و بزرگ نباشید. به دنبال پیشرفت کوچک در هر روز باشید. تنها به این صورت رخ می دهد و هنگامی که رخ می دهد، باقی می ماند.
خوشبختانه اسکرام حقیقت کار به صورت تدریجی را فراهم کرده است، که محصول پله به پله بدنیا آورده می شود. هر اسپرینت بر روی نتیجه اسپرینت قبلی ساخته می شود. اسپرینت ها با جلسات ساخت یافته می شوند. جلسه برنامه ریزی اسپرینت شروع کننده اسپرینت است، جلسه روزانه اسکرام فراهم کننده یک ریتم ثابت در طول اسپرینت می باشد و جلسات بازبینی و بازنگری اسپرینت خاتمه دهنده این چرخه هستند. جلسات اسکرام، فرصت های با ارزشی برای تعامل و ارتباط جهت به اشتراک گذاری و همکاری می باشند.
این مطلب از کتاب جدیدم “مدیریت محصولات چابک : خلق محصولاتی که مشتریان عاشقش می شوند” آورده شده است.

چابک و موفق باشید

دوره آموزشی پیشنهادی

درباره اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

3 دیدگاه در “افسانه خلاقیت

 1. سلام
  وقت بخیر
  کتاب “مدیریت محصولات چابک: خلق محصولاتی که مشتریان عاشقش می شوند” را چگونه میتونم تهیه کنم؟

  1. سلام
   این کتاب به زودی عرضه خواهد شد، فعلا داریم مقدمات عرضه اون رو فراهم می کنیم. برای پیگیری می تونید همین وبلاگ رو دنبال کنید.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.