وقتي پول خوشبختي مي آورد

حكما از قديم گفته بودند پول خوشبختي نمي آورد. ريچارد ايسترلين هم نزديك به چهل سال پيش با روش هاي علمي و آماري نشان داده بود كه افزايش ميزان درآمد لزوما منجر به بالا رفتن ميزان خوشحالي نمي شود. در دهه هاي بعد، ديدگاه اقتصاددان ها مقداري تغيير كرد: پول مهم است، ولي تا يك نقطه مشخص. اگر به اندازه كافي پولدار شويد، درآمد بيشتر خوشحالترتان نمي كند.

اما تحقيقات جديدي كه توسط دو محقق در دانشگاه ميشيگان انجام شده اين نظر راه هم به چالش مي كشد. اين تحقيق بر داده هاي جمع آوري شده توسط موسسه افكار سنجي گالوپ استوار است. در اين نظر سنجي از شركت كنندگان در سراسر دنيا خواسته شده كه بگويند اگر خوشحالي نردباني با ده پله باشد، روي پله چندمش ايستاده اند؟ مقدار درآمد ساليانه هر كس را هم پرسيده اند. نتايج را مي توانيد در شكل زير روي سايت اكونوميست ببينيد. اين شكل نشان مي دهد ميزان خوشحالي با افزايش درآمد مرتب بيشتر مي شود. بنابراين شايد وقت آن باشد كه در نصيحت هاي قديمي كمي تجديد نظر كنيم؟

image

نكته جالب ديگر در اين شكل، مقايسه بين ايران با بقيه كشورهاست. به طور كلي به نظر مي رسد ايراني ها سطح توقع بالاتري نسبت به بقيه ي جهان دارند. مثلا درآمد شش هزار دلار در سال كه در ايران سطح رضايتي كمي بيش از چهار را ايجاد مي كند، در چين و روسيه در سطح پنج است و در برزيل و مكزيك نزديك هفت! بياييد كمي خوشحال تر باشيم…

نوشته شده توسط: علیکس (نوزده ارديبهشت ١٣٩٢)

پ.ن. شايد بگوييد “خب اين چه ربطي دارد به اسكرام و چابك؟” حق داريد، ولي از يك نظر هم پول به همه چيز ربط دارد! بخصوص به انگيزه براي كار. همان چيزي كه قرار است با كار تيمي و خودمختاري زياد شود…

دوره آموزشی پیشنهادی

درباره Alix

* مربی و نویسنده چابک و اسکرام * در دانشگاه مهندسی نرم افزار خواندم و بیش از ۱۵ سال است که در تیم های مختلف در نقش های متفاوتی کار کرده ام. فرآیند ذهنی و کار گروهی که منتهی به ساختن برنامه ای جدید از هیچ می شود همیشه برایم تجربه جذابی است. از یک تجربه یکی دوساله نوشتن مجموعه ای از سیستم های اتوماسیون اداری برای چاپخانه ها که بگذرم، بیشتر تجربه کاری من در حوزه ساخت سامانه های تجارت الکترونیکی و برخط و بانکداری الکترونیکی و پرداخت بوده و هنوز هم هست.

1 دیدگاه در “وقتي پول خوشبختي مي آورد

  1. فکر کنم همون تحقیق قدیمی هنوز درست باشه. سقف درآمد سالانه در نمودار 128000 دلار است که بنابر شنیده های ما در جایی مثل آمریکا درآمد یک مهندس با شغل خوب است نه درآمد یک صاحب کسب و کار موفق یا حتی بازیگران و ورزشکاران معروف!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.