درباره ما

asad

Asad Safari – Agile & Lean Coach/Facilitator

اسد صفری – مربی و تسهیل گر تفکر چابک و ناب
اسد صفری توسعه دهنده نرم افزار هستم. کار من جادو نیست، چیزی را به مردم تحمیل نمی کنم فقط آن ها را علاقه مند می کنم تا مشکلات خود را بازگو کنند و اوهوم ، پس مشکل شما این بود ! حالا راه حل چیست؟ خوب راه حل هم بدست خودتان خواهد بود من فقط تسهیل گرم. ارزش ها وعقاید خودم را برای دیگران بازگو می کنم همان ارزش هال و عقایدی که نتیجه ی تجربیات شخصی من در مدت چند سال کار است .
کمک به دیگران برایم خوشایند است اگر مایل به تبادل اطلاعات در مورد ارزش ها و عقاید با من هستید و می خواهید دیدگاه های من را بشنوید حتما با من از طریق ایمیل در تماس باشید .

در اوایل سال 1381 کار خودم رو در صنعت توسعه نرم افزار شروع کردم ، در ابتدا عاشق توسعه نرم افزار بودم  و در زمینه های مختلفی مثل کد نویسی ، تحلیل و طراحی و مدیریت در پروژه ها و شرکت های نرم افزاری مختلف فعالیت داشتم .
نوشتن ، موسیقی و فیلم از سرگرمی های مورد علاقه ی من است .

Certs.jpg (201×256)

و اما چرا Agile و Lean و مابقی قضایا؟

تقریبا سال 1386 بود که در صنعت توسعه نرم افزار به عنوان هماهنگ کننده تیم نرم افزاری نقش خودم را ایفا می کردم ، دغدغه هایی در مورد تیم و خروجی محصول در حال توسعه داشتم و مثل همه بدنبال راه حل هایی برای کارایی بیشتر تیم، توسعه محصول ارزشمند، بازگشت سرمایه سریع و … بودم .

در همین حین به صورت اتفاقی با موضوع اجایل/چابک آشنا شدم . این آشنایی مرا وادار کرد با موضوعات وابسته به اجایل مثل اسکرام و اکس پی هم آشناییت پیدا کنم متاسفانه در آن زمان برخلاف امروز منابع فارسی کافی در این زمینه وجود نداشت، به همین خاطر به مقالات و منابع خارجی در این موضوع روی آوردم.

اعتراف می کنم که در اولین استفاده از اسکرام در پروژه ای که در آن حضور داشتم فقط Task board داشتیم و نه هیچ چیز دیگر :دی . به مرور زمان و استفاده از این متد تفکر در پروژه های دیگر فهمیدم که این فراتر از یک Task board هست و باید در آن به جنبه های دیگر نیز پرداخته شود. ودر برخی از پروژه های آن زمان مانند پروژه حسابداری Money و یا پروژه جامع محاسب خمس معاونت تبلیغ حوزه علیمه از این روش استفاده کردیم که نتایج فراتر از آن چیزی بود که پیش بینی می کردیم.

در خلال استفاده از این متد ، واقعا جای خالی یک منبع فارسی برای اجایل و اسکرام دیده می شد، البته منظور از منبع فارسی سایتی مثل ویکی پدیا نبود بلکه جایی هست که بتوان در آن داد زد ، آی ملت! چیزی به اسم اجایل و اسکرام و لین و … وجود دارد. برای همین دنیای چابک متولد شد ، در این بلاگ آموخته های خودم رو به همراه مطالبی از منابع و کتب مختلف می آورم و خوشحالم که خیلی ها از همین دنیای چابک با اجایل آشنا شده اند و از آن استفاده کرده اند.

اما تنها این وبلاگ جوابگوی چابک شدن نبود زیرا اجایل نیاز به تغییر و تحول دارد و این تحول با یک پست وبلاگ قابل انجام نبود، به همین خاطر آموزش در زمینه اجایل رو نیز شروع کردم ، با اینکه خودم در این زمینه آموزش می دادم تصمیم گرفتم یکی از دوره های بین المللی را در ایران برگزار کنم. ولی بزرگترین مشکل این بود که چه کسی به ایران می آید؟ با آشناییتی که از ترجمه بیانیه چابک به فارسی با هنریک کنیبرگ داشتم ، از وی دعوت کردم که اولین کورس CSM یا Certified Scrum Master ایران رو برگزار کند و او هم با سختی هایی که وجود داشت دعوت را پذیرفت و اینگونه ما توانستیم اولین دوره را برگزار کنیم (: که بعدها بعد از اتمام دوره هنریک بلاگ جالبی راجع به ایران انجام داد. بلاگ جالبی راجع به ایران انجام داد.

IMG_2127.jpg (1023×768)

IMG_1447.jpeg (1152×768)

IMG_1349.jpeg (1152×768)

بعد این دوره اول هم که دوره دوم برگزار شد که این دوره از طرف موسسه Scrum.org بود

DSC00012.jpg (1155×768)

DSC00080.jpg (1155×768)

DSC00032.jpg (1155×768)

 

دوره دوم هم با موفقیت برگزار شد ، و برای دوره های بعدی مثل PSPO و PSD هم برنامه ریزی کردیم که آنها با موفقبت برگزار شدند :


IMG_2979.jpg (1620×1080)

IMAG0388.jpg (1284×768)

IMG_3306.jpg (1024×768)
میزبان شرکت های خیلی خوبی بودیم مثل شرکت های
Companies.jpg (517×390)

اما قبل دوره ها کتاب اسکرام هنریک رو من ترجمه کردم کتابی با عنوان اسکرام و اسکرام ساده

IMG_20120223_222313.jpg (1024×768)

بعلاوه ترجمه راهنمای مطلق اسکرام

 

در ضمن همه این موارد ابزارهایی هم برای چابک سازی ارائه دادم مثل بازی اسکرام یا Scrum Game Pack .

برگزاری این دوره ها و همه امور دیگر منجربه ایجاد انجمن چابک ایران شد انجمنی که به صورت تخصصی در زمینه چابک سازی فعالیت میکند ، دامنه  اصلی انجمن هم Agile.ir  میباشد .

 

از جمله فعالیت های انجمن بهبود ترجمه بیانیه چابک و ترجمه کتاب کانبان در کنار اسکرام می باشد .

علاوه بر این کارگاه آموزشی هم در موضوعات مختلفی برگزار میکنم که بیشتر در حوزه Agile – اسکرام و یا Lean بوده اند.

IMG_20120330_045508.jpg (576×768)

scrumworkshop.jpg (803×525)