Daily Standup Meeting و مشکلات همراه

پیش نیاز فهم این پست آشنایی با اسکرام می باشد در صورتی که  آشنا نیستید می توانید اول این پست و بعدا این پست را مطالعه بفرمایید :

یکی از آداب اصلی Scrum  برگزاری متینگ سرپایی روزانه یا جلسه روازنه  می باشد . معمولا بنابه تجربه  تیم های ایرانی که در حال اسکرامینگ هستند در این جلسه حسابی با مشکل مواجه می شوند . در این پست  قصد دارم مشکلات این نوع جلسات را بررسی کنم و راه حل هایی در این باب ارائه نمایم.

http://blog.irscrum.com/wp-content/uploads/2010/05/standup1.jpg?w=500

قبل از اشاره به مشکلات این جلسات جا دارد تا کمی به مزایای Daily Standup Meeting بپردازیم . از جمله مزایای این جلسه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • به Self-Organize شدن تیم کمک خواهد کرد .
 • باعث ژل شدن تیم می شود . (باعث بوجود آمدن اعتماد می شود)
 • باعث به وجود امدن محیط همکارانه (collaborative) می شود .
 • باعث بوجود آمدن محیط فعالانه (َActive) برای تیم می شود .
 • مشخص کننده فهم اشتباه  و Big Picture های غلط اعضای تیم می تواند باشد .
 • مشخص کننده Dependency های بین Feature های مختلف می تواند باشد .
 • و …

اما از جمله مشکلات این جلسه روزانه  می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ارائه گزارش به مدیر : این مشکل مرسوم ترین مشکل در این جلسات می باشد .هر فرد که صحبت می کند ,  به صورت مدیر و یا Scrum Master خیره می شود و انگار فقط دارد با او صحبت می کند  که در این حالت دیگران میلی به گوش دادن به صحبت های او ندارند . اولا بهتر است تیم به صورت نیم دایره در جلوی Task board بایستند تا همه بتوانند یکدیگر را ببینند . اگر مدیر متوجه شد که همه فقط به او گزارش کار می دهند بهتر است جلسه را ترک کند و یا در عقب بنشیند و در معرض دید نباشد .
 • دیرکردن افراد : معمولا اگر جلسات در اول صبح و هنگام شروع به کار باشد می توان حدس زد که افرادی مانند تاپ ها دیر خواهند آمد و در وسط و یا آخر جلسه خواهند رسید . در این حالت لازم نیست جلسه دوباره برگذار شود و یا صحبت ها تکرار شود . در این حالت  مدیر وظیفه دارد که عملکرد کسانی دیر می کنند را بررسی نماید . اگر همیشه دیر می کنند باید علت یابی کرد . اصلی ترین علت این تاخییر می تواند بی میلی افراد به این جلسه باشد . در این حالت باید مدیر با تاخییر کننده صحبت نماید و اهمیت این جلسه را برای وی آشکار سازد چراکه احتمال دارد او از اهمیت این جلسات بی خبر می باشد . اگر این تاخییرات دوباره انجام شد ,  مدیر می تواند با نشان دادن اقتدار خود توبیخ و یا حتی این آقایان تاپ اخراج نماید . (Agile با کسی شوخی ندارد)
 • بی میلی افراد به گوش دادن صحبت دیگران : در این حالت هم بهتر است مدیر با گوش زد کردن و آشکار کردن اهمیت این جلسات در رشد و پیشرفت تیم ,  اعضای تیم را ترغیب به فعال بودن در این جلسه بکند.
 • طولانی شدن جلسه : این جلسه نباید بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد . اما برای تازه کارها تا 1 ساعت جا دارد ولی باید به حد استاندارد برسند .
 • متفرقه بازار :  آفت دیگری که می تواند غریبان گیر این جلسه بشود متفرقه بازار است . مثلا احمد که دو روز در مرخصی بود و تازه برگشته است در جلسه روزانه اسکرام از سفر به شمال خود تعریف می کند که باید مدیر عزیز و یا اسکرام مستر عزیز با رعایت ادب احمد را به راه راست هدایت کند و قوانین جلسه را گوش زد نماید .
 • فروم شدن جلسه : بعضا شاهد این هستیم که جلسه روزانه تبدیل به جلسه تبادل تجارب فنی می شود . زمانی که رضا می گوید من می خواهم امروز پایگاه داده XML را پیاده کنم  ولی بلد نیستم ,  در این هنگام است که جلسه تبدیل به یک بحث فنی می شود . در این حالت بهتر است از کسی که در این زمینه تجربه وافی و کافی را دارد در خواست شود که چند ساعتی را با رضا pair یا جفت شود تا او بتواند  راه بیفتد .

یاشیاسیز

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *