نکسوس: توسعه نرم افزار مقیاس‌پذیر

وقتی که با یک تیم سرو کار داریم و همه چیز داخل آن تیم حل می شود، اسکرام به تنهایی می تواند بهترین گزینه باشد ولی زمانیکه چندین تیم به صورت همزمان بر روی یک پروژه کار می کنند معادلات عوض خواهد شد، دیگر اسکرام به تنهایی جواب نخواهد داد و نیاز داریم به فرآیند جاری امان روش ها، جلسات و مصنوعات دیگری بیفزاییم. اما اینکه چه چیزی بیفزاییم و چگونگی این کار جای سوال است؟ همان دوستانی که مبدع اسکرام بودند این نیاز را درک کردند و برای همین نیاز چارچوب جدیدی را معرفی کردند.

زیرساخت و شالوده این چارچوب جدید که با عنوان نکسوس شناخته می شود همان اسکرام است ولی به آن مواردی افزوده شده است تا تیم ها و سازمان ها بتوانند در قالب گسترده نیز از فرآیند اسکرام استفاده کنند.

نکسوس همانند یک اسکلتِ نگه‌دارنده بر روی تیم‌های اسکرامی که برای تولیدِ یک فرآورده‌ی یکپارچه‌ی واحد باهم ترکیب‌شده‌اند، قرار می‌گیرد. نکسوس با اسکرام سازگار است و اجزای آن برای کسانی که قبل‌تر در پروژه‌های اسکرام کارکرده‌اند آشنا خواهد بود. تفاوت در این است که نکسوس به وابستگی‌ها‌ و ارتباطِ بینِ تیم‌های اسکرام و ارائه‌ی حداقل یک فرآورده‌ی‌ یکپارچه‌ی تکمیل‌شده‌ در هر اسپرینت توجه بیشتری دارد.

راهنمای نکسوس

با کمک دوستان، توانستیم راهنمای نکسوس را به فارسی ترجمه کرده و در اختیار دوستان و علاقمندان قرار دهیم.  از این لینک می توانید راهنمای نکسوس را دانلود کنید.

این اثر به لطف دوستان انجمن چابک ایران: جناب آقای علی حاجی زاده مقدم، سهیل صمدزاده و اسد صفری به فارسی برگردانده شده است. در فرآیند ترجمه سعی شده است به راهنمای اصلی اسکرام پایبند بوده و معانی استفاده شده در همان راهنما به کار برده شود.

چابک و موفق باشید

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *