OKR ساده شده

همیشه برای ما هیجان‌انگیز است که بدانیم شرکت‌های موفق چگونه کار می‌کنند، یکی از این شرکت‌ها گوگل است، اینکه گوگل از چه روشی برای برنامه‌ریزی استفاده می کند؟ چگونه می‌توانند یک شرکت به آن بزرگی را هم جهت و شاداب نگه دارند؟

گوگل برای برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری از یک روش به نام OKR که مخفف Objectives and Key Results (اهداف و نتایج کلیدی) استفاده می‌کند. که در این نوشته قصد داریم آن را به اختصار توضیح دهیم.

چرا هدف‌گذاری درست مهم است؟

  • نارضایتی بسیاری از کارکنان بخاطر بی‌هدف بودن شرکت‌ها است، شرکت نه برای خودش هدف‌گذاری می‌کند و نه برای افراد.
  • استراتژی‌ عملا وجود ندارد یا در صورت وجود نیز فقط بر روی کاغذ است.
  • زمانیکه شما از سیستم هدف‌گذاری یکسانی در کل شرکت و سازمان استفاده می‌کنید،قادر خواهید بود شفافیت را در سطح سازمان گسترش دهید.
  • هدف‌گذاری مناسب باعث هم جهت شدن کل شرکت می شود و از جزیره ای کار کردن یا تشکیل سیلوهای کاری جلوگیری می کند.

OKR یا اهداف نتایج کلیدی چیست؟

روشی برای هدف‌گذاری و ایجاد ارتباط با آن در سطح شرکت، تیم‌ها و افراد است که با نتایج بدست آمده میزان پیشرفت سنجیده می شود.

تاریخچه آن شامل:

  • 1970 توسط اندرو گرو در اینتل متولد شد
  • 1999 توسط جان دوئر در گوگل معرفی شد
  •   اکنون توسط شرکت‌های پیشرویی مانند لینکدن، توییتر، گوگل، اوراکل استفاده می‌شود

برای اینکه از فرمت نوشته ساده در بیاییم تصمیم گرفتم این بار یک فایل جذاب‌تر آماده کنم تا اولا دز زمان مطالعه خسته نشوید و برای انتشار در شرکت خودتان بتوانید از آن پرینت بگیرید.

دانلود فایل : معرفی سیستم اهداف و نتایج کلیدی

چابک و موفق باشید

اگر به تازگی با چابک یا اسکرام آشنا شده اید پیشنهاد می کنم این کتابچه چند صفحه را بخوانید و اگر مطالب بیشتری نیاز داشتید شاید این مطلب اول تا آخر چابک برای شما مفید باشد.

مطالب را هم دوست داشتید می توانید از طریق این لینک عضو فید دنیای چابک شوید تا مطالب جدید برای شما ارسال شود

در ضمن دوره های آموزشی نیز برگزار می کنیم که شاید برای شما یا تیم شما نیز مفید باشند اگر اینگونه بود خوشحال می شوم با من تماس بگیرید

اسد صفری

اسد صفری – مربی تحول چابک سازمان و تیم های نرم افزاری. مدارک حرفه ای: CSP - CSM - PSM - PSPO - CDA - Management 3.0 برخی تجربیات: رئیس دفتر تحول چابک شرکت داده ورزی سداد(بیشتر از ده تیم نرم افزاری) - مربی چابک شرکت رامند (تیم های موبایل و گیم سازی) - مدیر تولید نرم افزار SimplyDesk برای شرکت فرانسوی PCI - مربی مشاور شرکت های:خدمات انفورماتیک، ارکید فارمد، فراداده، الفبا برخی از سوابق مشاوره کوتاه مدت و تدریس : علی بابا، فناپ، تجارت الکترونیک پارسیان، بیمه سامان، انیستیتو ایزایران، مهندسین مشاور تجارت (بانک تجارت)، بیمه ایران، پارس آنلاین، شرکت رهنما، ورانگر، انتشارات پزشکی کوثر و صنایع ارتباطی آوا، فولا آلیاژی یزد، پارک علم فناوری کردستان و ... . عضو انجمن های بین المللی Agile Alliance - Scrum Alliance

۱ دیدگاه

  1. Pingback: دنیای چابک – OKR مفلوک در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *